X

 

 

 

 

Championship Preview
2019 NYSPHSAA Cross Country Championships

The 2019 NYSPHSAA Cross Country Championships are being held in Plattsburgh, near the Ronald Stafford Ice Arena, (Section VII) on Saturday, November 16. The events begin at 8:45am with the opening ceremonies, races begin at 9:00am. The race schedule is listed below.

Course Map:                                                                        Parking Map:

 

 

 

2019 Race and Awards Schedule*                                                                            

Opening Ceremony                8:45am

Race Start Time Awards Time
Boys Class A 9:00am 10:00am
Boys Class B 9:30am 10:30am
Boys Class C 10:00am 11:00am
Boys Class D 10:30am 11:30am
Girls Class A 11:00am 12:00pm
Girls Class B 11:30am

12:30pm

Girls Class C 12:00pm 1:00pm
Girls Class D 12:30pm 1:30pm

*Schedule Subject to Change

 

Reminder for Spectators:

Spectrum is the official television broadcast partner of the NYSPHSAA State Championships, the NFHS Network is the official streaming partner. They own exclusive rights to all NYSPHSAA State Tournament events (Sub-regional, Regional, Semifinals and Finals).

 Broadcasting or streaming a NYSPHSAA state championship of any kind (including social media accounts) is a violation of that agreement. Anyone not adhering to that policy will be asked to stop immediately.

 
Championship Scoreboard
 
2019 NYSPHSAA Cross Country Championships
Saturday, November 16

SUNY Plattsburgh

2019 Boys State Champions  
Individual
Time
School
Team Champion
Section Champion
Class A  Behailu Bekele-Arcuri  14:32.7  Warwick Valley (9) Fayetteville-Manlius (3) Section Three
Class B Sam Lawler 14:26.1  Pittsford-Mendon (5)   Burnt Hills-Ballston Lake (2)  Section Nine
Class C Caleb Bender 14:41.6 Skaneateles (3)  Saranac Lake (7) Section Three
Class D Kal Lewis 14:28.1 Shelter Island (11) Beaver River (3) Section Three


 

2019 Girls State Champion
Individual
Time
School
Team Champion
Section Champion
Class A  Katelyn Tuohy  15:36.5  North Rockland (1)   Fayetteville-Manlius (3)  Section Two
Class B   Sarah Connelly   16:47.1  Mount Sinai (11) East Aurora (6) Section Six
Class C   Elizabeth Lucason  16:51.6 Camden (3) Camden (3) Section Three
Class D Brooke Rauber   Tully (3) Delhi (4) Section Three

 

  2019 Boys Final Results

  2019 Girls Final Results