X

 

 

 

 

Championship Preview
2020 NYSPHSAA Boys Swimming & Diving Championships

The 2020 NYSPHSAA Boys Swimming and Diving Championships return the Nassau County Aquatic Center on Long Island on Friday March 6th and Saturday March 7th.
Doors open at 9:30am both days for entry and ticket purchases

Schedule of Events

Friday March 6 Swimming Prelims/ALL Diving Lanes 
8:30am-10:10am Swimming Warm-up  
9:30am One-Way Sprints  2,3
9:30am Relay Starts 4,7
8:30am-12:45pm Diving Warm-up  
10:30am Swimming Prelims  
1:00pm Diving (to completion, 11 dives)  

 

Saturday March 7 Swimming Finals  Lanes 
8:30-10:10am Swimming Warm-Up  
9:30am One Way Sprints 2,3,4
9:30am Relay Starts 5,6,7
10:30am Start of Meet  
  Event 1-200 Medley Relay   
  Event 2-200 Freestyle  
  Event 3-200 Individual Medley  
  Event 4-50 Freestyle  
  Event 5 (DIVING FRIDAY)  
  Event 6-100 Butterfly  
  Event 7-100 Freestyle  
  Event 8-500 Freestyle  
  Event 9-200 Freestyle Relay  
  Event 10-100 Backstroke   
  Event 11-100 Breaststroke  
  Event 12-400 Freestyle Relay  
2:35 (approx) Meet Ends  

 

Watch Live:

 

Reminder for Spectators:

Spectrum is the official television broadcast partner of the NYSPHSAA State Championships, the NFHS Network is the official streaming partner. They own exclusive rights to all NYSPHSAA State Tournament events (Sub-regional, Regional, Semifinals and Finals).

 Broadcasting or streaming a NYSPHSAA state championship of any kind (including social media accounts) is a violation of that agreement. Anyone not adhering to that policy will be asked to stop immediately.

Championship Scoreboard
2019 Boys Swimming and Diving State Championships
Nassau County Aquatic Center
Friday March 1-Saturday March 2

 

  2019 Final Results (Swimming)
  2019 Final Results (Diving)

 

Event Individual Winner School Finals
200Y Medley Relay   Great Neck South-8 1:34.18
200Y Freestyle Jake Newmark Garden City-8 1:38.15
200Y IM Jason Louser Shoreham-Wading River-11 1:47.98
50Y Freestyle Andy Lee Great Neck South-8 20.60
1mtr Dive Alex Kenyon Bloomfield-5 541.55
100Y Butterfly Andy Lee Great Neck South-8 48.13
100Y Freestyle Leo Kuyl New Paltz-9 45.48
500Y Freestyle Jake Newmark Garden City-8 4:27.10
200Y Freestyle Relay   Niskayuna-2 1:25.56
100Y Backstroke Trenton Burr Happauge-11 50.30
100Y Breaststroke Jason Louser Shoreham-Wading River-11 53.94
400Y Freestyle Relay   Shenendehowa-2 3:08.93