X

 

 

 


Past Champions

Girls Indoor Track & Field Championship History (1978-2017)

 

NYSPHSAA / NYS FEDERATION

GIRLS’ WINTER TRACK & FIELD

CHAMPIONSHIPS

1978 – 2017

40 YEARS OF CHAMPIONS

 

1978 – Marist College, Poughkeepsie

60 yard Dash           Patty Frost                              Horseheads                             IV                            7.2

55 Yard Hurdles     Heather Sibbison                    Niskyuna                                 II                             7.7

300 Yard Dash        Rochelle Hall                          Brooklyn Tech                        PSAL                      37.8

                                Monica Egbuono                    Sewanhaka                              VIII

600 Yard Run         Maria Dwyer                          New Rochelle                          I                               1:27.1

1000 Yard Run       Judith Moody                          Brooklyn Tech                        PSAL                      2:43.2

Mile Run                 Kim Sharpe                             North Syracuse                       III                            5:50.2

Two Mile Run        Kim Sharpe                             North Syracuse                       III                            11:14.3

Mile Walk               Claudi Silva                            Port Washington                     VIII                         8:29.8

Shot Put                  Elena Gervino                         Scarsdale                                 I                               41’ 10.00”

Long Jump              Sue Robinson                          Monroe Woodbury                 IX                            16’ 09.50”

High Jump              Pat McAlefe                            Baldwin                                   VIII                         5’ 05”

Intersectional Medley                                             Section                                    VIII                         12:54.8

4 x 160 Yard Relay                                                 Malverne                                 VIII                         1:18.1

Mile Relay                                                              Onteora                                   IX                            4:18.2

2 Mile Relay ( one lap short)                  Monroe Woodbury IX                            9:38.6

Sectional  Scoring:  1. Section VIII – 117, 2. PSAL 65    3. Section IX 56.5

 

1979 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash

55m Hurdles

300 Yard Dash        Lintz Rivera                            Suffern                                    IX                            39.0

600 Yard Run         Monica Egbuono                    Sewanhaka                              VIII                         1:25.1

1000 Yard Run       Rudelle Sargeant                     Brooklyn Tech                        PSAL                      2:39.86

Mile Run                 Sue Girard                               Maine-Endwell                        IV                            4:59.76

2 Mile Run              Heidi Maher                            Valley Stream South               VIII                         10:59.41

Mile Race Walk      Lorna McKinnon                    Smithtown West                     XI                            8:01.4

Shot Put                  Regina Butler                          Horseheads                             IV                            46’ 04”

High Jump              Lenora Baker                          New Rochelle                          I                               5’ 05”

Long Jump              Nora Baker                              New Rochelle                          I                               18’ 00.25”

880 Yard Relay                                                       New Rochelle                          I                               1:47.12

Mile Relay                                                              Brooklyn Tech                        PSAL                      4:01.17

Two Mile Relay                                                      Brooklyn Tech                        PSAL                      9:34.56

Intersectional Medley Relay                                   Section 3                                 III                            12:46.37

 

1980 – Manley Field House, University of Syracuse, Syracuse

50m Dash                Tracey Armstead                     Monticello                               IX                            6.5

50m Hurdles           Kay Moore                              Brooklyn Tech                        PSAL                      7.6

300m Dash              Lintz Rivera                            Suffern                                    IX                            40.1

600m Run               Monica Egbuono                    Sewanhaka                              VIII                         1:32.9

1000m Run             Rudelle Sargeant                     Brooklyn Tech                        PSAL                      2:54.5

1500m Run             Linda Detlefsen                       Sachem                                    XI                            4:43.8

3000m Run             Sue Girard                               Maine – Endwell                     IV                            9:55.0

1500m Walk            Sue Marr                                 Bethleham                               II                             7:45.7

Shot ( 8 lb)              Marie Acacia                           Tottenville                               PSAL                      40’ 08.75”

High Jump              Judy Ingham                           Hilton                                      V                             5’ 06”

Long Jump              Kim McDole                           Spring Valley                          IX                            18’ 02.50”

Intersectional Medley                                             Section IX                                                               12:34.6

800m Relay                                                             New Rochelle                          I                               1:45.0

1600m Relay                                                           Brooklyn Tech                        PSAL                      4:00.4

3200m Relay                                                           Harborfields                            XI                            9:32.2

Sectional  Scoring: Section IX – 101, 2. PSAL – 92,  3. Section VIII – 56

 

1981 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Jill Bowman                            Ossining                                  I                               7.0

55m Hurdles           Mariquita Patterson                 Port Washington                     VIII                         8.3

300m Dash              Katrina Hardy                         Boys & Girls                           PSAL                      40.5

600m Run               Nancy Rosenfeld                     Suffern                                    IX                            1:36.8

1000m Run             Ann Bagley                             Valley Stream                         VIII                         3:00.3

1500m Run             Margaret Wynne                     Somers                                    I                               4:45.5

3000m Run             Anne Dobrowolski                 Lancaster                                 VI                            10:06.7

1500m Race Walk   Teresa Vaill                             Pine Plains                              I                               7:34.3

Shot Put                  Maria Acacia                           Tottenville                               PSAL                      43’ 09.50”

High Jump              Nancy Fay                               Byran Hills                              I                               5’ 06”

Long Jump              Beth Sheehan                          Williamsville East                   VI                            17’ 11”

800m Relay                                                             Hempstead                              VIII                         1:45.6

1600m Relay                                                           Suffern                                    IX                            4:00.6

3200m Relay                                                           Mt. Vernon                             I                               9:36.9

 

 

1982 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Michelle Mazurik                   Alexander                                V                             7.1

55m Hurdles           Yvette Cash                            Truman                                    PSAL                      8.37

300m Dash              Beverly Ramsey                      Uniondale                                VIII                         41.25

600m Run               Nancy Rosenfeld                     Suffern                                    IX                            1:33.3

1000m Run             Veronica Heberl                      Longwood                               XI                            2:53.75

1500m Run             Desiree Scott                           Mt. Vernon                             I                               4:44.64

3000m Run             Christine Curtin                      Mepham                                  VIII                         9:42.2

1500m Walk            S. Pavilides                             North Shore                            VIII                         7:37.2

Shot Put                  June Reid                                Mepham                                  VIII                         44’ 04.50”

Long Jump              Beth Sheehan                          Williamsville East                   VI                            17’ 10.25”

High Jump              Sharon Pfister                         Lancaster                                 VI                            5’ 07”

800m Relay                                                             Hempstead                              VIII                         1:44.9

1600m Relay                                                           Truman                                    PSAL                      4:00.42

3200m Relay                                                           Harbor Fields                          XI                            9:35.5

Sectional  Scores: 1. Section VIII – 81   2. Section I – 73   3. Section IX – 61

 

1983 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Karen Skinner                         Port Washington                     VIII                         7.29

55m Hurdles           Gail Cooper                            Hempstead                              VIII                         8.25

300m Dash              Gay Bullock                            Hempstead                              VIII                         40.47

600m Run               Ronda Phillips                         Mt. Pleasant                            II                             1:34.66

1000m Run             Veronica Haberl                      Longwood                               XI                            2:57.10

1500m Run             Mary Beth Allen                     Bishop Maginn                       II                             4:51.7

3000m Run             Betsy Kneale                           Onodaga                                  III                            9:59.6

1500m Walk            Trisha Reilly                           Lindenhurst                             XI                            7:11.1

Shot Put                  Connie Sweet                          Horseheads                             IV                            42’ 09.75”

Long Jump              Kim McDole                           Ramapo                                   IX                            19’ 03.00”

High Jump              Cathy Golden                          Marcellus                                                III                            5’ 07”

800m Relay                                                             Hempstead                              VIII                         1:44.7

1600m Relay                                                           Ramapo                                   IX                            4:02.8

3200m Relay                                                           Bayshore                                 XI                            9:26.52

No Team Scores

 

1984 – Carrier Dome, University of Syracuse, Syracuse

55m Dash                Cordelia Brown                      Monroe                                   PSAL                      6.9

55m Hurdles           Rhonda Phillips                       Schenectady                            II                             8.3

300m Dash              Melanie Austin                       Tilden                                      PSAL                      39.9

600m Run               Rhonda Phillips                       Schenectady                            II                             1:33.7

1000m Run             Kathy Franey                          Massaapequa                           VIII                         2:57.5

1500m Run             Mary Pat Hickey                     Clarence                                  VI                            4:46.5

3000m Run             Christine Curtin                      Mepham                                  VIII                         9:47.7

1500m Walk            Donna Goldstein                     Tottenville                               PSAL                      7:33.14

Shot Put                  Connie Sweet                          Horseheads                             IV                            43’ 04”

Long Jump              Janeen Bonner                        Nottingham                             III                            18’ 02.75”

High Jump              Jennifer Williams                    Williamsville East                   VI                            5’ 07”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:46.14

1600m Relay                                                           Suffern                                    IX                            4:03.6

3200m Relay                                                           Mepham                                  VIII                         9:34.1

Sectional Scores:  1. Section VIII – 72   2. Section VI – 62  3. Sections II and III - 55

 

1985 – Carrier Dome, University of Syracuse, Syracuse

55m Dash                Dorothy Vereen                      Beacon                                    I                               7.08

55m Hurdles           Shermaine Smith                     Monroe                                   PSAL                      8.33

300m Dash              Lisa Horton                             East                                         V                             40.1

600m Run               Nina Funderburk                     Sweet Home                            VI                            1:35.61

1000m Run             Kathy Franey                          Massapequa                            VIII                         2:52.09

1500m Run             Kathy Franey                          Massapequa                            VIII                         4:46.5

3000m Run             Stacey Prey                             Brighton                                  V                             9:49.87

1500m Walk            Lynn Welk                              Sayville                                   XI                            7:00.38

Shot Put                  Judy Green                              Harrison                                  I                               40’ 02.50”

Triple Jump             Allison Dupre                         Nottingham                             III                            37’ 03.75”

Long Jump              Holly Chase                            Columbia                                 II                             18’ 03.75”

High Jump              Melinda Case                          Smithtown West                     XI                            5’ 08”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:44.22

1600m Relay                                                           Truman                                    PSAL                      3:57.40

3200m Relay                                                           Brighton                                  V                             9:28.07

Sectional Scoring: 1. Section XI – 81   2. Section I – 70   3. Section VI – 58

 

1986 – Carrier Dome – University of Syracuse, Syracuse

55m Dash                Lisa Horton                             East                                         V                             7.05

55m Hurdles           Allison Williams                     Brentwood                              XI                            8.28

300m Dash              Janu Williams                          South Shore                            PSAL                      38.9

600m Run               Shola Lynch                            Hunter                                     PSAL                      1:32.99

1000m Run             Shola Lynch                            Hunter                                     PSAL                      2:51.03

1500m Run             Theresa Devlin                        Wantagh                                  VIII                         4:34.4

3000m Run             Denise Bushallow                   Auburn                                    III                            9:55.14

1500m Walk            Diedra Collier                         Tappan Zee                             I                               7:11.4

Shot Put                  Patti Hozdic                            Williamsville North                VI                            42’ 07.25”

Triple Jump             Leslie Revier                           Norwood- Norfolk                  X                             39’ 02.75”

Long Jump              Gillian Osbourne                    Westbury                                 VIII                         18’ 09.00”

High Jump              Melinda Case                          Smithtown West                     XI                            5’ 08”

800m Relay                                                             East                                         V                             1:44.57

1600m Relay                                                           Tilden                                      PSAL                      3:58.49

3200m Relay                                                           Penfield                                   V                             9:32.6

Sectional Scoring: 1. Section XI – 90   2. PSAL – 82   3. Section V – 63.25

 

1987 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Diane Adkins                          Malverne                                 VIII                         7.07

55m Hurdles           Allison Dupree                        Notingham                              III                            8.00

300m Dash              Irene Evans                             East                                         V                             40.68

600m Run               Aisah Hasan                            John Jay                                  PSAL                      1:33.56

1000m Run             Nnenna Lynch                         Hunter                                     PSAL                      2:51.96

1500m Run             Nnenna Lynch                         Hunter                                     PSAL                      4:39.46

3000m Run             Denise Bushallow                   Auburn                                    III                            9:59.52

1500m Walk            Hope Hallock                          Port Washington                     VIII                         7:33.3

Shot Put                  Patty Hozdic                           Williamsville North                VI                            42’ 10.75”

Triple Jump             Natasha Alleyne                      Westbury                                 VIII                         36’ 10.25”

Long Jump              Sonya Henry                           Freeport                                   VIII                         19’ 09.00”

High Jump              Allison Smith                          Clarence                                  VI                            6’ 01”

800m Relay                                                             Truman                                    PSAL                      1:44.92

1600m Relay                                                           Tilden                                      PSAL                      3:54.15

3200m Relay                                                           Notre Dame                             CHSAA                  9:21.48

Sectional Scoring: 1. PSAL – 88   2. Section III – 75  3. Section VIII – 71

 

 

1988 – Barton Hall, Cornell University , Ithaca

55m Dash                Zilla Higgs                              East                                         V                             7.20

55m Hurdles           Monifa Taylor                         Truman                                    PSAL                      7.87

300m Dash              Kyron Agard                           Tilden                                      PSAL                      39.48

600m Run               Sharon Moore                         Boys & Girls                           PSAL                      1:33.18

1000m Run             Nnenna Lynch                         Hunter                                     PSAL                      2:52.71

1500m Run             Christine Gentile                     Babylon                                   XI                            4:41.85

3000m Run             Deresa Walters                        Penfield                                   V                             10:16.87

1500m Walk            Christy Izzo                             Brockport                                V                             7:30.61

Shot Put                  Kim Kessell                             Longwood                               XI                            43’ 07.00”

Triple Jump             Sue Silvis                                Wantagh                                  VIII                         37’ 10.50”

Long Jump              Sonia Henry                            Freeport                                   VIII                         19’ 04.50”

High Jump              Allison Smith                          Clarence                                  VI                            5’ 10”

800m Relay                                                             Truman                                    PSAL                      1:43.66

1600m Relay                                                           Tilden                                      PSAL                      3:57.58

3200m Relay                                                           Boys & Girls                           PSAL                      9:09.18

Intersectional Medley                                             Section I                                                                  10:38.2

Sectional Scoring:  1. PSAL – 102   2. Section XI – 84   3. Section I – 68

 

1989 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Zilla Higgs                              East                                         V                             7.18

55m Hurdles           Ayo Atterberry                        New Rochelle                          I                               8.07

300m Dash              Lorie Sinclair                          Murray Bergtraum                  PSAL                      40.23

600m Run               Felicia Edwards                      New Dorp                               PSAL                      1:33.89

1000m Run             Rachel Hosmer                       Brighton                                  V                             2:53.17

1500m Run             Nnenna Lynch                         Hunter                                     PSAL                      4:29.55

3000m Run             Nnenna Lynch                         Hunter                                     PSAL                      10:11.47

1500m Walk            Maura McGee                         Sayville                                   XI                            7:34.2

Shot Put                  Inga DeNunzio                        Scarsdale                                 I                               38’ 05.75”

Triple Jump             Renat Braudy                          Briarcliff                                  I                               37’ 09.75”

Long Jump              Ayo Atterberry                        New Rochelle                          I                               19’ 01.00”

High Jump              Shelly Choppa                        Glen Falls                                II                             5’ 10”

800m Relay                                                             East                                         V                             1:45.46

1600m Relay                                                           Tilden                                      PSAL                      4:04.28

3200m Relay                                                           Boys & Girls                           PSAL                      9:16.31

Intersectional Medley                                             PSAL                                                                      10:44.84

Sectional Scoring:  1. PSAL – 132   2. Section I – 96  3. Section XI – 68

 

1990 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Zilla Higgs                              East                                         V                             7.10

55m Hurdles           Ayo Atterberry                        New Rochelle                          I                               7.85

300m Dash              Zilla Higgs                              East                                         V                             40.27

600m Run               Michelle Brown                      Tilden                                      PSAL                      1:32.12

1000m Run             Jennifer Finnegan                   Sidney                                     IV                            2:54.72

1500m Run             Krissy Haacke                         Shaker                                     II                             4:42.57

3000m Run             Jenny Weaver                          Auburn                                    III                            10:09.82

1500m Walk            Kelly Nartowicz                      Middle Country                      XI                            7:38.61

Shot Put                  Inga DeNunzio                        Scarsdale                                 I                               43’ 06.25”

Triple Jump             Suzanne Silvis                        Wantaugh                                VIII                         39’ 05.75”

Long Jump              Lisa Taylor                              East                                         V                             19’ 06.25”

High Jump              Shelly Choppa                        Glen Falls                                II                             5’ 09”

800m Relay                                                             John Jay                                  PSAL                      1:43.56

1600m Relay                                                           Tilden                                      PSAL                      3:58.71

3200m Relay                                                           Tidlen                                      PSAL                      9:15.0

Intersectional Medley                                             Section I                                                                  10:39.78

Sectional Scoring:  1. PSAL – 104    2. Section I – 85  3. Section V – 64

 

1991 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Keisha Lawley                        John Adams                            PSAL                      7.03

55m Hurdles           Daria Smith                             Bronxville/Tuckahoe               I                               8.1

300m Dash              Cathalina Staye                       John Jay                                  PSAL                      39.5

600m Run               Cathalina Staye                       John Jay                                  PSAL                      1:37.14

1000m Run             Kate Weber                             Orchard Park                           VI                            2:56.81

1500m Run             Jen Norton                              East Islip                                 XI                            4:40.0

3000m Run             Staci Snider                             Saratoga                                  II                             10:08.01

1500m Walk            Jen Grego                                Brockport                                V                             7:02.7

Shot Put                  Rachel Kavanagh                    Henninger                               III                            41’ 01.75”

Triple Jump             Nicole Dixon                          St. Francis                               CHSAA                  38’ 06.25”

Long Jump              Malicia McClenny                  West Hempstead                     VIII                         18’ 01.50

High Jump              Cheryl Fuller                           Troy                                        II                             5’ 07”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:43.67

1600m Relay                                                           John Jay                                  PSAL                      4:00.99

3200m Relay                                                           Saratoga                                  II                             9:23.62

Intersectional Medley                                             Section II                                                                10:36.99

Sectional Scoring:  1. Section II – 86  2. Section I – 76.5   3. PSAL – 74

 

 

1992 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Stacey Minott                          New Rochelle                          I                               6.8

55m Hurdles           Daria Smith                             Bronxville/Tuckahoe               I                               8.1

300m Dash              Monique Coleman                   A.P. Randolph                         PSAL                      39.1

600m Run               Falasha Spruiell                      Boys & Girls                           PSAL                      1:36.7

1000m Run             Olive Smart                             Tilden                                      PSAL                      2:59.3

1500m Run             Claire Quaderer                       Sacred Heart                           CHSAA                  4:37.9

3000m Run             Kate Landau                            Tri-Valley                                IX                            9:47.6

1500m Walk            Debbie Iden                            Bayport-Bluepoint                   XI                            6:56.7

Shot Put                  Rachel Kavanagh                    Henninger                               III                            42’ 05.50”

Triple Jump             Quana Phillips                         Spring Valley                          I                               39’ 00.75”

Long Jump              Tara Livingston                       Sacred Heart                           CHSAA                  18’ 08.50”

High Jump              Jen Petersen                            Fonda                                      II                             5’ 07”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:42.0

1600m Relay                                                           A.P. Randolph                         PSAL                      4:03.0

3200m Relay                                                           Tilden                                      PSAL                      9:23.2

Intersectional Medley                                             PSAL                                                                      10:41.6

Sectional Scoring: 1. Section I – 109.5   2. PSAL – 107   3. CHSAA – 58

 

1993 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Stacy Minott                           New Rochelle                          I                               7.14

55m Hurdles           Daria Smith                             Bronxville/ Tuckahow            I                               8.09

300m Dash              Monique Coleman                   A.P. Randolph                         PSAL                      38.97

600m Run               Althea Tyndall                        Nazareth                                  CHSAA                  1:34.27

1000m Run             Liz Cotter                                Valley Stream                         VIII                         2:53.88

1500m Run             Tone Bratteng                         Tottenville                               PSAL                      4:44.89

3000m Run             Kate Landau                            Tri-Valley                                IX                            9:48.97

1500m Walk            Jen Frost                                 Pelham                                    I                               6:42.9

Shot Put                  Jackie Sedgewick                    Sweet Home                            VI                            40’ 05.00”

Triple Jump             Jamila Codrington                   Midwood                                PSAL                      38’ 04.25”

Long Jump              Zakiah Modeste                      Mt.Vernon                              I                               18’ 04.75”

High Jump              Bridget Keysa                         Lancaster                                 VI                            5’ 07”

800m Relay                                                             A.P. Randolph                         PSAL                      1:45.28

1600m Relay                                                           Nazareth                                  CHSAA                  3:56.57

3200m Relay                                                           Shennnnendehowa                  II                             9:28.34

Intersectional Medley                                             PSAL                                                                      10:42.13

Sectional Scoring:   1. PSAL – 140.5    2. Section I – 106   3. Section II – 90.5

 

1994 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Stacey Minott                          New Rochelle                          I                               6.97

55m Hurdles           Tichanda Daniels                    Arlington                                 I                               8.02

300m Dash              Monique Coleman                   A.P. Randolph                         PSAL                      39.66

600m Run               Shannon Weeks                      Sachem                                    XI                            1:34.46

1000m Run             Juliene Moore                         August Moore                         PSAL                      2:56.58

1500m Run             Susanne Heyer                        Columiba                                 II                             4:45.82

3000m Run             Tobey Kearns                          Saratoga                                  II                             10:19.79

1500m Walk            Melissa Baker                         Shoreham Wading River        XI                            7:08.25

Shot Put                  Jackie Sedgewick                    Sweet Home                            VI                            45’ 01.50”

Triple Jump             Najah Adams                          Brooklyn Tech                        PSAL                      39’ 01.75”

Long Jump              Nikki Prad                               Churchville Chili                    V                             18’ 09.00”

High Jump              Magon Moncrieffe                  Mt. Vernon                             I                               5’ 06”

800m Relay                                                             A.P. Randolph                         PSAL                      1:42.7

1600m Relay                                                           George Washington                PSAL                      3:52.88

3200m Relay                                                           Shenendehowa                        II                             9:32.4

Intersectional Medley                                             Section II                                                                10:41.10

Sectional Scoring:  1. Section I – 108.5  2. PSAL – 104  3. Section XI – 97

 

1995 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Stacey Minott                          New Rochelle                          I                               6.6

55m Hurdles           Tichanda Daniels                    Arlington                                 I                               8.02

300m Dash              Juliet Brown                           Ramapo                                   I                               39.89

600m Run               Shannon Weeks                      Sachem                                    XI                            1:34.01

1000m Run             Chante Daily                           Bayshore                                 XI                            2:58.02

1500m Run             Dana Ostrander                       Shenendehowa                        II                             4:38.23

3000m Run             Erin Davis                               Saratoga                                  II                             10:03.96

1500m Walk            Lisa Kutzing                            Port Jefferson                          XI                            6:58.0

Shot Put                  Gina Lomonaco                       half Hollow Hills                    XI                            41’ 01.75”

Triple Jump             Zakiah Modeste                      Mt. Vernon                             I                               40’ 01.50”

Long Jump              Nicole Coward                        Freeport                                   VIII                         19’ 01.75”

High Jump              Joy Games                              Bayshore                                 XI                            5’ 05”

800m Relay                                                             New Rochelle                          I                               1:42.76

1600m Relay                                                           Burnt Hills                              II                             4:06.47

3200m Relay                                                           Shenendehowa                        II                             9:19.65

Intersectional Medley                                             Section XI                                                               10:38.18

Sectional Scoring:  1. Section I – 171  2. Section XI – 126  3. Section II – 91

 

 

 

 

1996 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

55m Dash                Keyon Soley                           Uniondale                                VIII                         7.05

55m Hurdles           Lekeya Williams                     Jamaica                                    PSAL                      8.21

300m Dash              Simone Brown                        Cardinal Spellman                   CHSAA                  39.25

600m Run               Yasanne Williams                   Albany                                    II                             1:34.30

1000m Run             Tamieka Grizzle                      Washington                             PSAL                      2:48.44

1500m Run             Keri Seher                               Sachem                                    XI                            4:44.36

3000m Run             Dana Ostrander                       Shenendehowa                        II                             10:01.50

1500m Walk            Lisa Kutzing                            Port Jefferson                          XI                            6:59.04

Shot Put                  Janei Foster                             New Rochelle                          I                               42’ 02.50”

Triple Jump             Michelle Hickman                  A.P. Randolph                         PSAL                      40’ 08.25”

Long Jump              Michelle Hickman                  A.P. Randolph                         PSAL                      19’ 07.50”

High Jump              Joy Ganes                               Bay Shore                               XI                            5’ 08”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:43.0

1600m Relay                                                           Mt. Vernon                             I                               4:00.9

3200m Relay                                                           Bay Shore                               XI                            9:19.06

Intersectional Medley                                             Section XI                                                               10:33.52

Federation Scoring: 1. PSAL – 98   2. Sections I and XI – 84

NYSPHSAA Scoring:  1. Section I – 109  2. Section XI – 95  3. Section II – 72

 

1997 – Barton Hall, Cornell University , Ithaca

55m Dash                Keyon Soley                           Uniondale                                VIII                         6.94

55m Hurdles           Amber Stanley                        Saratoga                                  II                             8.19

300m Dash              Onyka Fraser                          Nazareth                                  CHSAA                  40.02

600m Run               Ysanne Williams                     Albany                                    II                             1:34.16

1000m Run             Alissa Thompson                    Pine Bush                                IX                            3:00.69

1500m Run             Jilliann Mastroianni                Sayville                                   XI                            4:46.91

3000m Run             Jilliann Mastroianni                Sayville                                   XI                            10:07.48

1500m Walk            Lisa Kutzing                            Port Jefferson                          XI                            6:44.37

Shot Put                  Deshaya Williams                   Saratoga                                  II                             43’ 08.50”

Triple Jump             Marlena Robinson                  Brighton                                  V                             40’ 07.25”

Long Jump              Keyon Soley                           Uniondale                                VIII                         21’ 01.25”

High Jump              Sande Swaby                          New Rochelle                          I                               5’ 10”

800m Relay                                                             Mt. Vernon                             I                               1:44.61

1600m Relay                                                           Nazareth                                  CHSAA                  3:55.95

3200m Relay                                                           Colonie                                    II                             9:27.30

Intersectional Medley                                             Section XI                                                               10:42.44

Federation Scoring: 1. Section II – 96  2. Section I – 94  3. Section Xi – 78

NYSPHSAA Scoring:  1. Sections II & I – 104  3. Section XI – 83

 

1998 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

55m Dash                Keyon Soley                           Uniondale                                VIII                         7.06

55m Hurdles           Amber Stanley                        Saratoga                                  II                             8.27

300m Dash              Sashanie Simpson                   Campus Magnet                      PSAL                      39.59

600m Dash              Sashanie Simpson                   Campus Magnet                      PSAL                      1:34.98

1000m Run             Katie Atlas                              Minisink Valley                      IX                            2:55.17

1500m Run             Jilliann Mastroianni                Sayville                                   XI                            4:50.00

3000m Run             Jilliann Mastroianni                Sayville                                   XI                            10:03.02

1500m Walk            Christine Hyland                     Connetquot                              XI                            7:04.18

Shot Put                  DeShaya Williams                   Saratoga                                  II                             46’ 10.50”

Triple Jump             Jodi Schlesinger                      Clarkstown South                   I                               40’ 05.50”

Long Jump              Keyon Soley                           Uniondale                                VIII                         20’ 03.00”

High Jump              Sande Swaby                          New Rochelle                          I                               5’ 06”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:42.67

1600m Relay                                                           Campus Magnet                      PSAL                      3:59.58

3200m Relay                                                           Sachem                                    XI                            9:25.59

Intersectional Medley                                             Section IX                                                               10:30.71

Federation Scoring: 1. Section I – 95   2. Section II – 83   3. PSAL – 82

NYSPHSAA Scoring:  1. Section I – 121   2. Section II – 96  3. Section XI – 79

 

 

 

1999 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

55m Dash                Tirana McDermott                  Jamestown                              VI                            7.21

55m Hurdles           Kasia Williams                        Paul Robeson                          PSAL                      8.33

300m Dash              Misty Scott                              Suffern                                    I                               40.11

600m Run               Rebecca Quimby                    Suffern                                    I                               1:35.26

1000m Run             Jeanna Composti                     Sachem                                    XI                            2:56.19

1500m Run             Jennifer Donovan                   Half Hollow Hills                   XI                            4:38.88

3000m Run             Jennifer Donovan                   Half Hollow Hills                   XI                            9:56.31

1500m Walk            Jamie Yedowitz                      Rye                                          I                               6:56.15

Shot Put                  Tanya Sangano                       Yorktown                                I                               39’ 06.25”

Triple Jump             Jodi Schlesinger                      Clarkstown South                   I                               39’ 07.75”

Long Jump              Shenae Dawkins                     New Rochelle                          I                               18’ 06.00”

High Jump              Martinia Heath                        Beacon                                    I                               5’ 06”

Pole Vault               Suzie Snyder                           Averill Park                            II                             10’ 00”

800m Relay                                                             Paul Robeson                          PSAL                      1:44.41

1600m Relay                                                           Bay Shore                               XI                            3:58.68

3200m Relay                                                           Sachem                                    XI                            9:27.91

Intersectional Medley                                             IX                                                                            10:36.53

Federation Scoring:  1. Section I – 108   2. Section XI – 101  3. PSAL – 84

NYSPHSAA Scoring:  1. Section I – 127   2. Section XI – 114   3. Section II – 69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2000 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

55m Dash                Tirana McDermott                  Jamestown                              VI                            7.14

55m Hurdles           Shenae Dawkins                     New Rochelle                          I                               8.16

300m Dash              Tiandra Ponteen                      Washington Irving                  PSAL                      39.93

600m Run               Neisha Bernard-Thomas         Tilden                                      PSAL                      1:34.64

1000m Run             Melissa Stellato                       Kingston                                  IX                            2:59.72

1500m Run             Katie Twarog                          Colonie                                    II                             4:38.37

3000m Run             Jennifer Donovan                   Half Hollow Hills                   XI                            10:02.09

1500m Walk            Andrea Albergo                      Penfield                                   V                             6:45.14

Shot Put                  Kelly Hagner                          Shennendehowa                      II                             40’ 10.75

Triple Jump             Shenae Dawkins                     New Rochelle                          I                               39’ 08.00”

Long Jump              Paula George                          William Taft                            PSAL                      19’ 04.00”

High Jump              Shauna Bufield                        Manhasset                               VIII                         5’ 08”

Pole Vault               Amy Linnen                            Mt. Sinai                                 XI                            11’ 00.00”

800m Relay                                                             A.P. Randolph                         PSAL                      1:42.91

1600m Relay                                                           Boys & Girls                           PSAL                      3:56.60

3200m Relay                                                           Colonie                                    II                             9:19.74

Intersectional Meddley                                           Section I                                                                  10:45.52

Federation Scoring:  1. PSAL – 90   2. Section I – 86  3. Section II – 65

NYSPHSAA Scoring:  1. Section I – 113.67   2. Section XI – 88  3. Section II – 75

 

 

 

 

2001 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

55m Dash                Heather Stevens                      Fayetteville – Manlius            III                            7.18

55m Hurdles           Laura Paul                               Monroe Woodbury                 IX                            8.38

300m Dash              Heather Stevens                      Fayetteville – Manlius            III                            39.91

600m Run               Nana Hanson-Hall                  New Rochelle                          I                               1:39.23

1000m Run             Alexis Lake                             Horseheads                             IV                            2:57.39

1500m Run             Theresa Fath                           Bellport                                   XI                            4:43.48

3000m Run             Michelle Wale                         Pine Bush                                IX                            10:07.77

1500m Walk            Kirsten Jordan                         Rye                                          I                               6:55.75

Shot Put                  Katkina Hanson                      Tottenville                               PSAL                      41’ 03.00”

Triple Jump             Sophie Bazile                          Nyack                                      I                               37’ 00.25”

Long Jump              Chinela Davis                         North Rockland                       I                               18’ 08.50”

High Jump              Toni McDaniels                      Oneonta                                   IV                            5’ 06”

Pole Vault               Emily Kellner                          North Rockland                       I                               11’ 00.00”

800m Relay                                                             New Rochelle                          I                               1:44.94

1600m Relay                                                           Mt. Vernon                             I                               3:58.94

3200m Relay                                                           Bellport                                   XI                            9:26.44

Intersectional Medley                                             Sectional XI                                                            10:39.01

Federation Scoring: 1. Section I – 116   2. Section XI – 76  3. Section IX – 64

NYSPHSAA Scoring:  1. Section I – 130  2. Section XI – 84.5

2002 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

55m Dash                Virgil Hodge                           Washington Irving                  PSAL                      7.08

55m Hurdles           Ronetta Alexander                  Williamsville South                VI                            8.17

300m Dash              Tiera Fletcher                          Cardinal Spellman                   CHSAA                  40.23

600m Run               Shayna Staton                         Bay Shore                               XI                            1:34.52

1000m Run             Tracy Brauksieck                    Homer                                     III                            2:55.13

1500m Run             Elizabeth Maloy                      Holy Names                            II                             4:37.44

3000m Run             Nicole Blood                           Saratoga                                  II                             10:05.66

1500m Walk            Maria Michta                          Sachem                                    XI                            7:09.63

Shot Put                  Zara Northover                       Sewanhaka-New Hyde           VIII                         43’ 07.75”

Triple Jump             Krista Kerr                              Babylon                                   XI                            37’ 07.75

Long Jump              Shauna Williams                     Mt. Vernon                             I                               18’ 04.50”

High Jump              Marie Swieta                           Altmar-Parish-Williams          III                            5’ 06”

Pole Vault               Mandy Jenkins                        Valley Central                         IX                            11’ 06”

800m Relay                                                             Suffern                                    I                               1:43.40

1600m Relay                                                           Bay Shore                               XI                            3:59.23

3200m Relay                                                           Saratoga                                  II                             9:18.58

Intersectional Medley                                             Section II                                                                10:28.62

Federation Scoring:  1. Section XI – 114   2. Section I – 71   3. Section II – 60.5

NYSPHSAA Scoring:  1. Section XI – 128   2. Section I – 78  3. Section II – 67.5

 

2003 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

55m Dash                Virgil Hodge                           Washington Irving                  PSAL                      7.07

55m Hurdles           Ronetta Alexander                  Williamsville South                VI                            7.90

300m Dash              Shana Cox                               Holy Trinity                            CHSAA                  39.44

600m Run               Jesse Carlin                             St. Joseph by the Sea              CHSAA                  1:34.95

1000m Run             Mary Liz McCurdy                 Bay Shore                               XI                            2:55.17

1500m Run             Elizabeth Maloy                      Holy Names                            II                             4:42.01

3000m Run             Nicole Blood                           Saratoga                                  II                             9:50.52

1500m Walk            Maria Michta                          Sachem                                    XI                            6:39.99

Shot Put                  Toya Woods                           New Rochelle                          I                               41’ 09.75”

Triple Jump             Taneish Cantave                      Suffern                                    I                               39’ 02.00”

Long Jump              Kela Jackson                           Wilson                                     V                             19’ 00.50”

High Jump              Lauren Biscardi                       Shoreham Wading River        XI                            5’ 07”

Pole Vault               Lindsay Rorales                      Washingtonville                      IX                            11’ 06”

800m Relay                                                             Suffern                                    I                               1:43.75

1600m Relay                                                           Uniondale                                VIII                         4:01.08

3200m Relay                                                           Saratoga                                  II                             9:17.00

Intersectional Medley                                             Section XI                                                               10:25.22

Federation Scoring:  1. Section I – 89   2. Section XI – 87  3. Section II – 68

NYSPHSAA Scoring:  1. Section I – 104  2. Section XI – 92  3. Section II – 77

 

2004 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

 

55m Dash                LaDrea Dortch                        Lockport                                  VI                            7.21

55m Hurdles           Yvana Hepburn                       North Rockland                       I                               8.31

300m Dash              Nikeshia N. Brown                 Hempstead                              VIII                         39.06

600m Run               Dominique Blake                    Harry S. Truman                     PSAL                      1:34.57

1000m Run             Heather Iatauro                       Tri-Valley                                IX                            2:50.93

1500m Run             Heather Iatauro                       Tri-Valley                                IX                            4:39.69

3000m Run             Nicole Blood                           Saratoga                                  II                             9:46.29

1500m Race Walk   Maria Michta                          Sachem                                    XI                            6:48.61

High Jump              Lauren Biscardi                       Shoreham Wading River        XI                            5’ 09”

Pole Vault               Kaitlyn Fitzgerald                   Mount Sinai                            XI                            12’ 00”

Long Jump              Mary Saxer                             Lancaster                                 VI                            19’ 00.25”

Triple Jump             Marta Pardo                            Sayville                                   XI                            38’ 05.25”

Shot Put                  Felicia Yearwood                   Freeport                                   VIII                         42’ 04”

800m Relay                                                             Murray Bergtraum                  PSAL                      1:45.30

1600m Relay                                                           Suffern                                    I                               4:01.67

3200m Relay                                                           Saratoga                                  II                             9:15.13

Intersectional Medley                                             Section II                                II                             10:20.73

Federation Scoring:  Section I

NYSPHSAA Scoring 1. Section I

 

2005 – Carrier Dome, Syracuse University, Syracuse

 

55m Dash                Lynne Layne                           New Rochelle                          I                               7.12

55m Hurdles           Yvana Hepburn                       North Rockland                       I                               8.28

300m Dash              Nene Kamato                           Townsend Harris                    PSAL                      39.89

600m Run               Jeavon Benjamin                     Hempstead                              VIII                         1:35.14

1000m Run             Mary Liz McCurdy                 Bay Shore                               XI                            2:55.07

1500m Run             Brittany Sheffey                      Bellport                                   XI                            4:41.23

3000m Run             Nicole Blood                           Saratoga                                  II                             9:35.40

1500m Race Walk   Kate Cannon                           Somers                                    I                               7:15.55

High Jump              Brittany Dexter                       Burnt Hills                              II                             5’ 08”

Pole Vault               Mary Saxer                             Lancaster                                 VI                            13’ 05”

Long Jump              Mary Saxer                             Lancaster                                 VI                            19’ 02”

Triple Jump             Kristen Fields                          Mt. Vernon                             I                               38’ 10.5”

Shot Put                  Alexa Manning                       Longwood                               XI                            44’ 00.5”

800m Relay                                                             Middle College                       PSAL                      1:42.60

1600m Relay                                                           Suffern                                    I                               4:00.50

3200m Relay                                                           Saratoga                                  II                             9:12.37

Intersectional Medley                                             Section II                                II                             10:36.32

Federation Scoring: 1. Section I – 120, 2. Section XI – 87,  3. Section II – 69

NYSPHSAA Scoring – 1. Section I

 

2006- Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Lynne Layne                           New Rochelle                          I                               6.97

55m Hurdles           Lindsay Rowe                         Benjamin Cardozo                  PSAL                      8.28

300m Dash              Ashlea McLaughlin                 Uniondale                                VIII                         39.52

600m Run               Makalia Griffith                      Hillcrest                                   PSAL                      1:34.18

1000m Run             Brittany Sheffey                      Bellport                                   XI                            2:51.39

1500m Run             Kara McKenna                        Suffern                                    I                               4:35.22

3000m Run             Aislinn Ryan                           Warwick Valley                      IX                            9:44.53

1500m Race Walk   Brittany O’Brian                     Bayshore                                 XI                            6:55.22

High Jump              Brittany Dexter                       Burnt Hills                              II                             5’ 07”

Pole Vault               Ashlee Atwell                         Niskayuna                               II                             11’ 03”

Long Jump              Lynne Layne                           New Rochelle                          I                               18’ 11.50”

Triple Jump             Whitney Ford                          White Plains                            I                               38’ 11.25”

Shot Put                  Monica Ridgeway                   Liverpool                                 III                            42’ 10.50”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:41.80

1600m Relay                                                           Bellport                                   XI                            4:00.04

3200m Relay                                                           Suffern                                    I                               9:17.19

Intersectional Medley                                             Section 11                               XI                            10:29.95

NYSPHSAA Scoring: 1. Section XI – 126, 2. Section I – 125, 3. Section II – 85

Federation Scoring: 1. Section XI

 

2007 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Deiddra Rogers                       Middle College                       PSAL                      6.99

55m Hurdles           Lindsay Rowe                         Benjamin Cardoza                  PSAL                      7.86

300m Dash              Ashlea McLaughlin                 Uniondale                                VIII                         39.17

600m Run               Phyllis Francis                        Catherine McAuley                CHSAA                  1:34.76

1000m Run             Caroline King                          Scotia-Glenville                       II                             2:54.90

1500m Run             Kathryn Buchan                      Fayetteville-Manlius                III                            4:37.62

3000m Run             Callie Hogan                           Bayshore                                 XI                            10:01.52

1500m Race Walk   Leah Buletti                             Westhampton Beach               XI                            6:46.66

High Jump              Dalilah Muhammad                Benjamin Cardozo                  PSAL                      5’ 09”

Pole Vault               Stephanie Duffy                      Washingtonville                      IX                            12’ 06”

Long Jump              Ashley Hendrix                       Uniondale                                VIII                         19’ 03.50”

Triple Jump             Gabriella Baiter                       John Glenn                              XI                            40’ 00.25”

Shot Put                  Melissa Kurzdorfer                 Lancaster                                 VI                            44’ 05.50”

800m Relay                                                             Uniondale                                VIII                         1:41.98

1600m Relay                                                           Boys & Girls                           PSAL                      3:57.10

3200m Relay                                                           Bayshore                                 XI                            9:30.63

Intersectional Medley Relay                                   Section 1                                 I                               10:24.07

NYSPHSAA Scoring:  Section XI – 123, 2. Section 1 – 115, 3. Section VIII – 59

Federation Scoring: Section XI – 105, 2. Section 1 – 88, 3. PSAL - 73               

 

2008 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Klarissa Ricks                         Holy Names                            II                             7.16

55m Hurdles           Janice Jackson                        Middle College                       PSAL                      8.05

300m Dash              Nadonnia Rodriques               Boys & Girls                           PSAL                      38.72

600m Run               Phyllis Francis                        McAuley                                 CHSAA                  1:33.11

1000m Run             Kristin Reese                           Carmel                                     I                               2:52.86

1500m Run             Jaclyn Marshall                       Kings Park                              XI                            4:38.97

3000m Run             Meaghan Gregory                   Burnt Hills                              II                             10:07.92

1500m Race Walk   Olivia Lapham                        Penfield                                   V                             7:12.55

High Jump              Dalilah Muhammad                Cardoza                                   PSAL                      5’ 9”

Pole Vault               Michelle Quimby                    Shenendehowa                        II                             11’ 6”

Long Jump              Jen Clayton                             Suffern                                    I                               18’ 9.75”

Triple Jump             Sametra Kelly                          Edison Tech                            V                             37’ 11.75”

Shot                         Melissa Kurzofer                     Lancaster                                 VI                            44’ 4.5”

800m Relay                                                             Suffern                                    I                               1:43.63

1600m Relay                                                           Boys & Girls                           PSAL                      4:00.19

3200m Relay                                                           Warwick Valley                      IX                            9:16.95

Intersectional Medley Relay                                   Section II                                II                             10:28.13

NYSPHSAA Scoring: 1. Section II – 99, Section I – 94.5; Section V & IX – 68

Federation Scoring: 1. Section II – 86; Section I – 83; PSAL – 76

 

 

2009- Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Madalayne Smtih                    Saratoga                                  II                             7.14

55m Hurdles           Madalayne Smith                    Saratoga                                  II                             7.96

300m Dash              Kyle Plante                              Colonie                                    II                             38.53

600m Run               Charlene Lipsey                      Hempstead                              VIII                         1:33.10

1000m Run             Emily Menges                         Garden City                             VIII                         2:54.12

1500m Run             Emily Lipari                            Roslyn                                     VIII                         4:32.59

3000m Run             Shelby Greaney                       Suffern                                    I                               9:53.99

1500m Race Walk   Emilija Vaskyte                      Valley Stream North               VIII                         7:05.03

Shot Put                  Melissa Kurzdorfer                 Lancaster                                 VI                            48’ 02.50”

Long Jump              Jen Clayton                             Suffern                                    I                               18’ 09.50”

High Jump              Sarah Palmer                           Schuylerville                           II                             5’ 08”

Pole Vault               Sydnie LeRoy                         Port Jervis                               IX                            12’ 06”

Triple Jump             Olivia Weeks                          Elmira Notre Dame                 IV                            40’ 00.50”

800m Relay                                                             Mount Vernon                        I                               1:44.70

1600m Relay                                                           Cardozo                                   PSAL                      3:36.20

3200m Relay                                                           Bronxville                               I                               9:19.20

Intersectional Medley Relay                                   Section VIII                            VIII                         10:22.81

 

 

2010 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Madalayne Smith                    Saratoga                                  II                             7.11

55m Hurdles           Lateisha Philson                     Cardozo                                   PSAL                      7.95

300m Dash              Kyle Plante                              Colonie                                    II                             38.94

600m Run               Brie Roller                              Lakeland/Panas                       I                               1:35.75

1000m Run             Kelsey Margey                        Harborfields                            XI                            2:51.87

1500m Run             Emily Lipari                            Roslyn                                     VIII                         4:28.21

3000m Run             Aisling Cuffe                          Cornwall                                 IX                            9:36.95

1500m Race Walk   Destiny Lalane                        Bay Shore                               XI                            7:06.94

Shot Put                  Melissa Kurzdorfer                 Lancaster                                 VI                            48’ 10.25”

Long Jump              Jen Clayton                             Suffern                                    I                               19’ 00.75”

High Jump              Sarah Palmer                           Schuylerville                           II                             5’ 08”

Pole Vault               Carissa Leonardi                     Lakeland/Panas                       I                               12’ 00”

Triple Jump             Imani Oliver                            Midwood                                PSAL                      39’ 01”

800m Relay                                                             Medgar Evers                          PSAL                      1:43.80

1600m Relay                                                           Garden City                             VIII                         4:01.96

3200m Relay                                                           Shenendehowa                        II                             9:17.78

Intersectional Medley Relay                                   Section II                                II                             10:23.40

 

 

2011 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Klarissa Ricks                         Holy Names                            II                             7.02

55m Hurdles           Kailyn Arcury                         Williamsville South                VI                            7.96

300m Dash              Tayana Yarde                          Mount Vernon                        I                               39.67

600m Run               Claudia Francis                       Benjamin Cardozo                  PSAL                      1:30.97

1000m Run             Anima Banks                          Mamaroneck                           I                               2:51.75

1500m Run             Kelsey Margey                        Harborfields                            XI                            4:34.34

3000m Run             Aisling Cuffe                          Cornwall                                 IX                            9:29.89

1500m Race Walk   Danielle Opatovsky                Shoreham Wading River        XI                            6:51.59

Long Jump              Sarah Bowens                         Suffern                                    I                               18’11.75”

Shot Put                  Adrienne Alexander                Bishop Loughlin                     CHSAA                  43’00.25

High Jump              Joanne Imbert                          Valley Stream Central             VIII                         5’ 08”

Pole Vault               Megan Clark                           James I. O’Neill                      IX                            12’ 06”

Triple Jump             Olivia Jebb                              Cornwall                                 IX                            37’ 11.00”

800m Relay                                                             Medgar Evers                          PSAL                      1:43.53

1600m Relay                                                           Colonie                                    II                             3:58.28

3200m Relay                                                           Shenendehowa                        II                             9:12.41

Intersectional Medley Relay                                   Section XI                               XI                            10:28.63 

 

 

2012-Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Kimberly Bailey                      Taft                                          PSAL                      7.15

55m Hurdles           Kailyn Arcury                         Williamsville South                VI                            8.01

300m Dash              Kyle Plante                              Colonie                                    II                             38.23

600m Run               Emma Gallagher                     Garden City                             VIII                         1:32.37

1000m Run             Anima Banks                          Mararoneck                             I                               2:49.84

1500m Run             Mary Cain                               Bronxville                               I                               4:24.25

3000m Run             Alexis Panisse                         Benjamin Cardozo                  PSAL                      9:59.28

1500m Race Walk   Molly Josephs                         Garden City                             VIII                         7:04.84

Long Jump              Mikayla Pearce                       Maryvale                                 VI                            19’00.50”

Shot Put                  Adrienne Alexander                Bishop Loughlin                     CHSAA                  42’ 00.00”

High Jump              Stephanie Izard                       Sweet Home                            VI                            5’ 06”

Pole Vault               Maddesen Weekes                  Shenendehowa                        II                             11’ 09.00”

Triple Jump             Odrine Belot                            Kellenberg Memorial              CHSAA                  39’ 01.25”

800m Relay                                                             Mount Vernon                        I                               1:43.51

1600m Relay                                                           Garden City                             VIII                         3:55.73

3200m Relay                                                           Fayetteville-Manlius                III                            9:08.77

Intersectional Medley Relay                                   Section II                                II                             10:16.68

NYSPHSAA Scoring: 1. Section VIII  and Section XI – 91 points, 3. Section II – 78 points

Federation Scoring: : 1. Section XI – 83 points, 2. Section VIII – 72 points, 3. Section II and Section VI – 69 points

 

2013 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Kadecia Baird                         Medgar Evers                          PSAL                      7.08

55m Hurdles           Ashley Wiggins                      New Rochelle                          I                               8.07

300m Dash              Deajah Stevens                       Benjamin Cardozo                  PSAL                      39.24

600m Run               Emma Gallagher                     Garden City                             VIII                         1:33.17

1000m Run             Leah Triller                             Holy Names                            II                             2:53.39

1500m Run             Sabrina Southerland                Benjamin Cardozzo                PSAL                      4:34.26

3000m Run             Bella Burda                             Arlington                                 I                               9:56.78

1500m Race Walk   JI Won Kang                           Townsend Harris                    PSAL                      7:04.41

Long Jump              Anointing Onuoha                  Valley Stream North               VIII                         18’03.25”

Shot Put                  Briyah Brown                         New Rochelle                          I                               44’00.25”

High Jump              Shayla Broughton                   Medgar Evers                          PSAL                      5’ 07”

Pole Vault               Jenny Thill                              Lancaster                                 VI                            12’06.00”

Triple Jump             Sarah Osaheni                         Shenendehowa                        II                             38’00.50”

800m Relay                                                             Medgar Evers College Prep    PSAL                      1:41.80

1600m Relay                                                           Garden City                             VIII                         3:54.95

3200m Relay                                                           Bronxville                               I                               9:20.84

Intersectional Medley Relay                                   Section XI                               XI                            10:22.00

NYSPHSAA Scoring: 1. Section V – 92.75 points, 2. Section XI – 77.5 points, 3. Section I – 76 points

Federations Scoring: 1. PSAL – 86 points, 2. Section I – 79 Points, 3. Section V – 75.5 points

 

2014- Barton Hall, Cornell University , Ithaca

 

55m Dash                BrenessaThompson                 Medgar Evers                          PSAL                      7.04

55m Hurdles           Ashley Wiggins                      New Rochelle                          I                               7.95

300m Dash              Symone Darius                       New Rochelle                          I                               38.90

600m Run               Emma Gallagher                     Garden City                             VIII                         1:34.91

1000m Run             Erin Jaskot                              Tappan Zee                             I                               2:54.62

1500m Run             Tiana Guevara                         Miller Place                             XI                            4:35.42

3000m Run             Jessica Lawson                       Corning                                   IV                            9:49.68

1500m Race Walk   Katie Michta                           Sachem North                         XI                            6:49.44

Long Jump              Imani McGhee                        Bay Shore                               XI                            19’02.75”

Shot Put                  MacKenzie Kuehlewi              Lancaster                                 VI                            46’02.25”

High Jump              Shayla Broughton                   Medgar Evers                          PSAL                      5’ 08”

Pole Vault               Kari Stromhaug                       Vestal                                      IV                            11’06.00”

Triple Jump             Kaylyn Gordon                       Ramapo                                   I                               39’04.00”

800m Relay                                                             New Rochelle                          I                               1:41.61

1600m Relay                                                           Uniondale                                VIII                         3:58.79

3200m Relay                                                           Benjamin Cardozo                  PSAL                      9:21.51

Intersectional Medley Relay                                   Section II                                II                             10:32.79

NYSPHSAA Scoring: 1. Section XI – 99.5 points, 2. Section I – 94 points, 3. Section V – 57 points

Federation Scoring: 1. Section I – 99 points, 2. Section XI – 98.5 points, 3. PSAL – 73 points

 

2015 - Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55 m Dash               Lanae-Tava Thomas               Rush Henrietta                        V                             7.08

55m Hurdles           Victoria Jones-Alleyne           New Rochelle                          I                               8.04

300m Dash              Arianne Strunkey                    Taft                                          PSAL                      39.26

600m Run               Kamryn McIntosh                   Suffern                                    I                               1:30.78

1000m Run             Sammy Watson                       Rush Henrietta                        V                             2:53.33

1500m Run             Paige Duca                              Friends Academy                    VIII                         4:36.42

3000m Run             Bella Burda                             Arlington                                 I                               9:58.10

1500m Race Walk   Meaghan Podlaski                  Colonie                                    II                             6:49.67

Long Jump              Marie-Jose Ebweabi                Benjamin Cardozo                  PSAL                      19' 01.00"

Shot Put                  Alexis Daniels                         Binghamton                             IV                            45' 06.50"

High Jump              Faith Penny                             East Islip                                 XI                            5' 06"

Pole Vault               Kari Stromhaug                       Vestal                                      IV                            12' 00"

Triple Jump             Marie-Jose Ebweabi                Benjamin Cardozo                  PSAL                      41' 01.00"

Weight Throw         Monae Cooper                        New Rochelle                          I                               53' 11.75"

800m Relay                                                             Medgar Evers College Prep    PSAL                      1:42.44

1600m Relay                                                           Suffern                                    I                               3:55.37

3200m RElay                                                          Cornwall                                 IX                            9:22.07

Intersectional Medley Relay                                   Section III                               III                            10:33.54

NYSPHSAA Scoring: 1. Section I - 121 points, 2. Section II - 86.6 Points, 3. Section XI - 84.6 points

Federation Scoring: 1. Section 1 - 125 points, 2. Section XI - 99, 3. PSAL - 89 points

 

2016 – Barton Hall, Cornell University, Ithaca

 

55m Dash                Lanae-Tava Thomas               Rush Henrietta                        V                             6.94

55m Hurdles           Alyssa Sandy                          Paul Robeson                          PSAL                      7.99

300m Dash              Amanda Crawford                  Paul Robeson                          PSAL                      38.81

600m Run               Sammy Watson                       Rush Henrietta                        V                             1:30.59

1000m Run             Sammy Watson                       Rush Henrietta                        V                             2:51.33

1500m Run             Diana Vizza                            North Shore                            VIII                         4:31.67

3000m Run             Kaitlyn Neal                            Fayetteville Manlius               III                            9:29.85

1500m Race Walk   Lauren Harris                          Sachem East                            XI                            6:35.16

Long Jump              Lanae – Tava Thomas             Rush Henrietta                        V                             19’ 04.75”

Shot Put                  Alexis Daniels                         Binghamton                             IV                            47’ 05.25”

High Jump              Aubrianna Lantrip                   Midlakes                                 V                             5’ 08”

Pole Vault               Erica Ellis                                Gates Chili                              V                             12’ 03”

Triple Jump             Denisha West                          Westbury                                 VIII                         38’ 00.75”

Weight Throw         Monae Cooper                        New Rochelle                          I                               55’ 02.00”

800m Relay                                                             Rush Henrietta                        V                             1:41.94

1600m Relay                                                           Suffern                                    I                               3:58.34

3200m Relay                                                           Mamaroneck                           I                               9:09.05

Intersectional Medley Relay                                   Section I                                  I                               10:22.64

NYSPHSAA Scoring: 1. Section I – 130 points, 2. Section V – 74 points, 3. Section XI – 69 points

Federation Scoring: 1. Section I – 126 points, 2. Section V – 93 points, 3. Section XI – 77 points

2017 – Ocean Breeze Athletic Complex, Staten Island

 

55m Dash                Halle Hazzard                         St. Anthony’s                          CHSAA                  6.86

55m Hurdles           Sophia Myers                          Queens High School               PSAL                      7.96

300m Dash              Halle Hazzard                         St. Anthony’s                          CHSAA                  38.67

600m Run               Paris Peoples                           Benjanim North                      PSAL                      1:31.87

1000m Run             Kaitlin Ryan                            Bronxville                               I                               2:50.15

1500m Run             Jessica Lawson                       Corning                                   IV                            4:25.66

3000m Run             Kelsey Chmiel                         Saratoga Springs                     II                             9:26.28

1500m Race Walk   Lauren Harris                          Sachem East                            XI                            6:27.05

Long Jump              Lanae-Tava Thomas               Rush Henrietta                        V                             20’ 07.00”

Shot Put                  Jillian Shippee                         Shenendehowa                        II                             43’ 10.25”

High Jump              Kendall Bensche                     Scarsdale                                 I                               5’ 06”

Pole Vault               Erica Ellis                                Gates Chili                              V                             13’ 00”

Triple Jump             Sarena Choi                            Westhampton                          XI                            39’ 06.25”

Weight Throw         Jillian Shippee                         Shenendehowa                        II                             60’ 02.50”

800m Relay                                                             Paul Robeson                          PSAL                      1:40.78

1600m Relay                                                           West Babylon                         VIII                         3:53.03

3200m Relay                                                           Shenendehowa                        II                             9:00.34

Intersectional Medley Relay                                   Section 11                               XI                            10:19.03

NYSPHSAA Scoring:  1.Section XI – 120 points, 2. Section I – 112 points, 3. Section V – 86 points

Federation Scoring: 1. Section XI – 124 points, 2. Section I – 113 points, 3. Section V – 82 points

 

 

NYSPHSAA / NYS FEDERATION

GIRLS’ WINTER TRACK & FIELD

MEET RECORDS

 

55m Dash                Halle Hazzard                         St. Anthony’s                          CHSAA  6.86                         2017

                                Stacy Minott                           New Rochelle                          I               6.6                           1995

55m Hurdles           Ayo Atterberry                        New Rochelle                          I               7.85                         1990

300m Dash              Kyle Plante                              Colonie                                    II             38.23                       2012       

600m Run               Sammy Watson                       Rush Henrietta                        V             1:30.59                    2016

1000m Run             Tamieka Grizzle                      Washington                             PSAL      2:48.44                    1996

1500m Run             Mary Cain                               Bronxville                               I               4:24.25                    2012

3000m Run             Kelsey Chmiel                         Saratoga Springs                     II             9:26.28                    2017

1500m Walk            Lauren Harris                          Sachem East                            XI            6:27.05                    2017

Shot Put                  Melissa Kurzdorfer                 Lancaster                                 VI            48’ 10.25”               2010

Triple Jump             Marie-Jose Ebweabi                Benjamin Cardozo                  PSAL      41'01.00"                 2015

Long Jump              Keyon Soley                           Uniondale                                VIII         21” 01.25”               1997

High Jump              Allison Smith                          Clarence                                  VI            6’ 01”                      1987

Pole Vault               Mary Saxer                             Lancaster                                 VI            13’ 05”                    2005

Weight Throw         Jillian Shippee                         Shenendehowa                        II             60’ 02.50”               2017

800m Relay                                                             Paul Robeson                          PSAL      1:40.78                    2017

1600m Relay                                                           George Washington                PSAL      3:52.88                    1994

3200m Relay                                                           Shenendehowa                        II             9:00.34                    2017

Intersectional Medley                                             Section II                                II             10:16.68                  2012