X

 

 

 

 

Record Books

Boys Indoor Track

EVENT ATHLETE SCHOOL SECTION TIME/DIS YEAR
55M Dash Jermiene Hollowway Marshall V (5) 6.31 1994
  Jermaine Brown Medgar Evers PSAL 6.31 2009
55m Hurdles Joe Galeano Centerreach XI (11) 7.22 1987
300m Dash Rai Benjamin Mt. Vernon I (1) 33.17 2015
400m Dash Elzie Coleman Newburgh Free IX (9) 45.92 2004
600m Run Strymar Livingston Christopher Columbus PSAL 1;17.58 2012
  Terrance Livingston Great Neck South VIII (8) 1;18.70 2009
800m Run Zavon Watkins Liverpool III (3) 1;50.11 2012
1000m Run Miles Irish Burnt Hills II (2) 2;24.1 1983
1600m Run Alex Hatz Fayetteville Manlius III (3) 4;05.50 2010
1600m Walk Tim Lewis Shenendehowa II (2) 6:25.80 1980
3200m Run Josh McDougal Peru VII (7) 8;50.40 2004
Shot Put Eric Favors North Rockland I (1) 26' 1/4" 2016
Weight Throw John-Paul Smolenski Kellenburgh CHSAA 73' 11 1/2" 2001
  Walter Henning St. Anthony's CHSAA 86' 5 1/2" 2007
Long Jump Rayvon Grey Beacon I (1) 26' 1/4" 2016
Triple Jump Ronel Forde Shaker II (2) 51' 6" 2016
High Jump Dan Olson Albany Academy  II (2) 7' 4" 2001
Pole Vault Jordan Yamoah Arlington I (1) 17' 1" 2010
800m Relay   Newburgh Free IX (9) 1;27.64 2015
1600m Relay   Boys & Girls PSAL 3;15.12 2012
    Huntington XI (11) 3;16.09 2016
3200m Relay   Chaminade CHSAA 7;40.80 2014
    Syosset VIII (8) 7;42.22 2005
Mile Relay   St. Anthony's CHSAA 17;16.45 2016
    Shaker II (2) 17;21.56 2012
Sprint Medley Relay   Transit Tech PSAL 3;25.51 2003
    Warwick Valley IX (9) 3;26.09 2014
Distance Medley Relay   Warwick Valley IX (9) 10;02.74 2011
Intersectional Relay     VIII (8) 8;11.4 1977
      XI (11) 8;44.73 2017


Girls Indoor Track

RECORD CATEGORY

NAME

SCHOOL

RECORD

DATES

1000M

Sammy Watson

Rush-Henrietta

2:47.27

2015

1000Y

Shola Lynch

Hunter

2:31.86

1987

1500M

Molly Huddle

Notre Dame HS

4:22.10

2002

1500M Racewalk

Maria Michta

Sachem

6:39.99

2003

200M Relay

 

Suffern

1:42.18

2003

220M Relay

 

 

 

 

3000M

Aisling Cuffe

Cornwall Central

9:29.89

2011

300M

Kadecia Barid

Medgar Evers

37.54

2013

300Y

Sherry Murphy

Spring Valley

35.3

1987

3200M

Kate Landau

Tri Valley

9:47.6

1992

4000M Medley Relay

 

 

 

 

400m Dash

Ysanne Williams

Albany

53.87

1997

400M Relay

 

Suffern

3:52.78

2003

5000M

Heather Zimmermann

Miller Place

 

1983

500M

       

50M

Tracey Armstead

Monticello

6.5

1980

 

Stacey Minott

New Rochelle

6.43

1994

50Y Dash

Deb Tucker

Mount Pleasant

6.3

1979

50Y Hurdles

Deb Schmitt

Gloversville

7.4

1979

55M

Keyon Soley

Uniondale

6.82

1997

55M High Hurdles

Lindsay Rowe

Benjamin N. Cordozo HS

7.69

2007

600M

Sammy Watson

Rush Henrietta

1:28.67

2017

600Y

Monica Egbuonu

Sewanhaka

1:21.5

1980

60M

Keyon Soley

Uniondale

7.34

1997

60Y Dash

Marva Fearon

Malverne

6.9

1979

60Y Hurdles

Mariquita Patterson

Port Washington

8.3

1980

800M Relay

 

Medgar Evers

1:37.29

2013

High Jump

Allison Smith

Clarence

6'01.00"

1987

Intersectional Medley Relay

 

Section 2

10:16:68

2012

Long Jump

Keyon Soley

Uniondale

21'01.25"

1997

Mile Race Walk

Maria Michta

Sachem

7:34.17

2002

Mile Relay

 

Valley Stream Central

 

1983

Mile Run

Nicole Blood

Saratoga

4:46.13

2004

Pentathlon

Beth Sheehan

Williamsville East

3.71

1982

Pentathlon (new tables)

Chauvonne Senior

Hamburg

3450

1999

Pole Vault

Mary Saxer

Lancaster

14'

2005

 

Mary Saxer

Lancaster

13'

12/18/2004

 

Tiffany Maskulinski

Iroquois

12'09"

2004

 

Michelle Kercado

Monroe Woodbury

12'

1999

 

Mandy Jenkins

Valley Central

11'06"

2002

 

Lindsay Rorales

Washingtonville

11'06"

2003

Shot Put

Melissa Kurzdorter

Lancaster

50'6"

2010

Triple Jump

Shenae Dawkins

New Rochelle

41'8.50

2001

Two Mile Run

Nicole Blood

Saratoga

10:27.61

2003

Weight Throw Jill Shippee Shenendehowa 60'07" 2017