X

 

 

 

 

A Year Ago

 

Friday, June 7-Saturday, June 8
Middletown High School

 

2019 State Champions

Event Boys D-I Champ School Time Boys D-II Champ   School Time
100M Dash Giordano Williams Uniondale 10.96 Jaheim Jones Our Lady of Lourdes 10.76
200M Dash Giordano Williams Uniondale 21.21 Jaheim Jones Our Lady of Lourdes 21.13
400M Dash Frank Grey Brentwood 47.88 Reese Casinelli Newfane 51.42
800M Wheelchair       Jason Robinson Westmoreland 1:47.16
800M Dash Mark Scanlon Arlington 1:52.58 Hans Matzal Faith Heritage 1:52.01
1600M Wheelchair         Jason Robinson  Westmoreland 3:41.78
1600M Run Sean Ryan Northport 4:10.78 Alex Rizzo Bronxville 4:12.36
3200M Wheelchair       Jason Robinson Westmoreland 7:36.13
3200M Run Shea Weilbacker Saratoga 9:01.57 Ryan Guerci Nanuet 9:06.26
Steeplechase Parker Stokes Maine-Endwell 9:02.48 Nicholas DeFelice Smithtown West 9:16.75
110M Hurdles Jaheim Dotson Longwood 14.18 Kenneth Wei Mount Sinai 13.86
400M Hurdles Richmond Boateng Monroe-Woodbury 53.77 Liam Coulter Allegany-Limestone 54.64
Long Jump Jason Howard Nottingham 22-06.50 Kenneth Wei Mount Sinai 23-03.00
Triple Jump Jeremiah Willis Cicero-North Syracuse 49-01.00 Kenneth Wei Mount Sinai 46-10.00
Shot Put Jon Surdej Lancaster 62-08.25 Zach Elliott Odessa-Montour 54-02.50
Discus Anthony Harrison Ramapo 189-09 Bradley Morell  Oneonta 166.04
High Jump Kwamere White Henninger 6-08.00 Cameron Barmore Clymer 6-07.00
Pole Vault Dustin Meyer Gates-Chili 15-00.00 Shane Racey Ravena 16-00.00
Pentathlon John Poplawski Walt Whitman 3477 pts. John Swabik Clymer 3411 pts.
400m Relay   Colonie 41.39   UPrep Rochester 42.00
1600M Relay   Huntington 3:14.95   Falconer-Cassadaga Valley 3:21.11
3200M Relay   Scarsdale 7:43.59   Bronxville 7:45.67

 

Event Girls D-I Champ School Time Girls D-II Champ School Time
100M Dash Tia Jones Vestal 12.14 Mia D'Ambrosio Schalmont 12.13
200M Dash Tia Jones Vestal 24.74 Mia D'Ambrosio Schalmont 24.31
400M Dash Gianna Paul Walt Whitman 54.85 Eve Balserio Bronxville 56.64
800M Dash Lindsay Butler Corning 2:06.88 Quinn Collins Greenwich 2:14.84
1500M Run DeAnna Martin Valley Stream South 4:31.90 Sarah Connelly  Mount Sinai 4:31.11
3000M Run Katelyn Tuohy North Rockland 9:21.90 Sarah Connelly Mount Sinai 9:43.63
Steeplechase Sarah Trainor FDR 6:31.59 Brooke Rauber Tully 6:41.95
100M Hurdles   Chibugo Obichere  Valley Stream South 14.13 Ama Boham Ichabod Crane 14.60
400M Hurdles Vanessa Watson Spencerport 59.76 Aubrey Runkle Wayne 1:05.35
Long Jump Anaya Dees Hilton 18-03.00 Nia Williams-Matthews Aquinas 17-10.00
Triple Jump Alissa Braxton Commack 40-02.50 Devin Lee Robinson Canastota 38-00.75
Shot Put Natya Glasco Roslyn 43-05.00 Kaitlyn Conte Marlboro 38-00.25
Discus Juel Charles Valley Stream South 133-00 Anatasia Richards Mount Sinai 118-11
High Jump Soledad Jean Half Hollow Hills East 5-07.00 Danielle Fisk Honeoye Falls 5-06.00
Pole Vault Kaeli Thompson Warwick Valley 13-00.00 Gwen Gisler Lansing 11-09.00
Pentathlon Zaria Fuller Unondale 3544 pts. Sara VanAken Red Jacket 3169 pts.
400m Relay   Half Hollow Hills East 48.02   Aquinas Institute 48.98
1600M Relay   West Babylon 3:54.06   Bronxville 3:57.35
3200M Relay   Fayetteville-Manlius 9:04.69   Bronxville 9:15.35
100M Wheelchair       Elise Hill South Jefferson 31.61
200M Wheelchair       Sarah Bolton Cold Spring Harbor 1:04.39
400M Wheelchair       Sarah Bolton Cold Spring Harbor 2:11.15
Shot Put Wheelchair       Elise Hill South Jefferson 10-03.00

 

 

 

Live Timing and Results 

2019 Boys Entries

2019 Girls Entries