X

 

 

 

 

Championship Preview
2018 NYSPHSAA Boys Volleyball Championships

The 2018 NYSPHSAA Boys Volleyball Championships come to the Albany Capital Center on Saturday, November 17. Pool play semifinals in Division 1 and Division 2 will begin at 10:00 a.m. with the finals in each division beginning at 2:00 p.m.

State Championships, Saturday November 17-
Albany Capital Center

9:15am            Opening Ceremonies

10:00am          Division 1 (Court 1)                                         Division 2 (Court 2)

                        Section 1/2/3 vs. Section 8/11                       Section 1/2/3 vs. Section 5/6

                        Section 1/2/3 vs. Section 5/6                         Section 5/6 vs. Section 8/11

                        Section 5/6 vs. Section 8/11                           Section 1/2/3 vs. Section 8/11
 

3:00pm            Division 1 Finals                                              Division Two Finals
                        (Court 1)                                                          (Court 2)

 

 2018 Regional Play Schedule

 

Reminder for Spectators:
Spectrum Sports is the official broadcast partner of the NYSPHSAA State Championships. They own exclusive rights to all NYSPHSAA State Tournament events (Sub-regional, Regional, Semifinals and Finals).

Broadcasting or streaming a NYSPHSAA state championship of any kind (including social media accounts) is a violation of that agreement. Anyone not adhering to that policy will be asked to stop immediately. 

Championship Scoreboard
 
2017 NYSPHSAA Boys Volleyball Championships

November 18: Pool Play Semifinals and Finals
Suffolk County Community College | Brentwood

Division 1 

 

Division 2 

Regionals 

 

Regionals 

Shenendehowa defeats C-NS
Shenendehowa defeats Clarkstown South

 

Burnt Hills Ballston Lake defeats Oswego
Burnt Hills Ballston Lake deeats Eastchester 
Penfield defeats Lockport               

 

Eden defeats Spencerport

Eastport South Manor defeats Massapequa     

 

Bellmore JFK defeats Hauppauge


November 18: Championship Pool Play and Finals

Pool Play 10:00 AM

Court 1 (Division 1) Results             Court 2 (Division 2) Results 
Penfield vs. Eastport South Manor

Penfield 25
ESM 22

Penfield 25
ESM 14

            Burnt Hills Ballston Lake vs. Bellmore JFK

Bellmore-JFK 25
Burnt Hills-Ballston Lake 21

Burnt Hills-Ballston Lake 25
Bellmore-JFK 22

Shenendehowa vs. Eastport South Manor

Shenendehowa 25
ESM 18

ESM 25
Shenendehowa 23

            Burnt Hills Ballston Lake vs. Eden

Eden 25
Burnt Hills-Ballston Lake 18

Burnt Hills-Ballston Lake 25
Eden 22

Shenendehowa vs. Penfield

Penfield 25
Shenendehowa 17

Shenendehowa 25
Penfield 22

            Eden vs. Bellmore JFK

Bellmore-JFK 27
Eden 25

Eden 25
Bellmore-JFK 21

               

Tie breaker

Bellmore JFK vs. Burnt Hills-Ballston Lake
 

Bellmore-JFK 25
Burnt Hills-Ballston Lake 21

                                                                            

Finals 3:00 pm

Division 1            Division 2           
Team  1 4  5  Team 1 2 3 4  5 
Penfield 25 17 25 18 19 Eden 25 19 21 25 15
Shenendehowa 18 25 15 25 17 Bellmore-JFK 20 25 25 20

8


Division 1 Champion: Penfield (Section V)

Division 2 Champion: Eden (Section VI)